Adam Štech: Nemůžu při malbě zohledňovat, jestli se má díla vejdou nad gauč

Adam Štech je současný malíř, který ve svých obrazech často využívá principů grotesknosti a ironie. Rád pracuje s objektivizací toho, co je obecně přijímané jako klišé, a nachází tomu adekvátní formu vyvažováním pólů na ose estetického a antiestetického, harmonie a vypjatosti.

Holka-v-modrých-šatech-adam-štech-czech-art-place-olej-na-plátně-170X200-2012
Holka v modrých šatech, Adam Štech 2012

Jak jste se dostal k umění, jaké byly Vaše začátky?
Studoval jsem Střední uměleckou školu grafickou v Jihlavě a tam jsem se díky několika pedagogům dostal k volné tvorbě a k malování. Po absolvování této školy jsem byl přijat na AVU, kde jsem vystudoval malbu v ateliérech Jiřího Sopka a Vladimíra Skrepla.

Jak byste popsal svůj styl? Co Vás v malbě baví?
Maluji převážně portréty, ať už to jsou fiktivní osoby nebo konkrétní charaktery – aktuálně jsou to autoportréty a lidé, kteří mají nějakou spojitost s mým osobním životem. Obecně však přemýšlím o obraze v kontextu vývoje umění, snažím se dělat věci, které navazují. Často pracuji s rozpory. Momentálně mám blízko k takzvanému akademismu, ale většinou jako reakci na to maluji obrazy, které jsou vyloženě punkové, primitivnější, z druhého pólu osy možností.

M.-adam-štech-czech-art-place-oil-on-canvas-140x100-2012
M., Adam Štech 2012

Jaká byla Vaše první série? Je ve Vaší tvorbě poznat významný odklon od tématu?
V roce 2005 jsem začínal sérií, která vycházela z holandských zátiší, která jsem zvětšoval do absurdních formátů. Tehdy mě začal zajímat vztah nekonfliktního tématu a „špatné formy“.

Kde pro svoji tvorbu hledáte inspiraci?
Dlouhou dobu jsem pracoval s digitálními kolážemi, které jsem vytvářel ve Photoshopu z již existujících obrazů, fotografií, záznamů z filmů nebo reklam. Tímto způsobem jsem začal pracovat po sérii zátiší v roce 2005. V poslední době mi připadá přirozenější, když pracuji podle kreseb. Kombinuji své starší obrazy, kolážuji je do obrazů někoho jiného, případně je doplňuji něčím dalším.

S jakým materiálem tvoříte nejraději, s olejem?
Často experimentuji s materiály, mé obrazy bývají podmalované barvami, které se běžně nepoužívají, jako jsou syntetické pigmenty, které jsou výjimečně intenzivní. Používám řadu materiálů, ale ve výsledku je finální produkt především olejomalba.

Žena-s-ovladačem-adam-štech-czech-art-place-190x130-olej-na-plátně-2015-2
Žena s ovladačem, Adam Štech 2015

Na čem pracujete nyní?
V současnosti připravuji výstavu do třinecké městské galerie. Zde budou vystaveny obrazy převážně ze série Žyvot , která byla vystavena na konci minulého roku v Nové galerii v Praze. V průběhu dubna by měla být v Pražském domě v Bruselu výstava mých starších obrazů.

Jakými uměleckými směry jste ovlivněn?
Již delší dobu pracuji s kombinováním realistické malby s přeskupováním, které by se dalo nazvat kubizujícím principem.

Popište své dílo Zahrada:
Tento obraz byl vystaven na výstavě Motýlí efekt v Rudolfinu. Je jedním z mála, u kterého jsem zmenšil figury, jinak mám v oblibě předimenzovávání lidských figur. Zahrada je jedním z mých nejoblíbenějších obrazů. Jedna z figur má hlavu Van Gogha s útrpným výrazem romantického umělce, druhá je v masce plačící ženy. Figury jsou znázorněny v prapodivné kopulační poloze, prostředí tvoří sladká, naivistická krajina.

Kde se dají Vaše obrazy vidět a případně koupit?
Hlavně přes galerie, v současné době jsem zastoupen v Galerii Petr Novotný, v Galerii Peron a v Nové galerii.

Latte-adam-štech-czech-art-place-2014-akryl-olej-pastel-papír-plátno-145x120cm
Latte, Adam Štech 2014

Co plánujete malovat v brzké době?
Nejsem typ člověka, který by obraz uměl vymyslet. Nemohu témata hledat vědomě. Podstatný je pro mě experiment. Měl jsem sérii obrazů, které malovaly žížaly. Tento nápad mě fascinoval svojí hloupostí a provokativností. Pro mne byla lákavá myšlenka obrazu, který se maluje sám, říkal jsem si, že by se to mohlo podobat Jacksonu Pollockovi, a znovu sehrála roli možnost číst skrz asociaci. Konkrétní plán tedy nemám. Momentálně bych rád zneužil techniku mozaiky, námět by měl být dostatečně „ubohý“ na to, aby se dal použít takto, vysoce estetickou formou (smích).

Smoker-adam-štech-czech-art-place-100x80-oil-and-acryl-on-canvas-2010
Smoker, Adam Štech 2010

Kteří současní umělci Vás nejvíce oslovili/Vás inspirují?
Před nedávnou dobou jsem si koupil malý obrázek od Václava Stratila, ten je pro mě asi nejvýraznějším českým umělcem. Z těch ostatních českých (určitě na někoho zapomenu) mám rád obrazy Petra Písaříka, Vladimíra Skrepla, u kterého jsem studoval, Václava Girsy, Daniela Pitína, Lubomíra Typlta, Alice Nikitinové… Z těch světových to je nepřeberné množství lidí, kteří mě baví, inspirují nebo fascinují. Často to jsou lidé, kteří dělají úplně něco jiného než já, například Jonathan Meesse mi přijde jako úžasný umělec ve všech ohledech, ale pokud mám jmenovat svého nejoblíbenějšího, tak je to člověk, který dělá na hony vzdálené věci: Gerhart Richter. Ale krom toho můžu zmínit i Jeffa Koonse nebo Paula McCarthyho a spoustu dalších.

Pee-adam-štech-czech-art-place-54x49-oil-on-canvas-2010
Pee, Adam Štech 2010

Co Vás baví kromě umění? Čím žijete?
Žiju hlavně časem, který strávím se svým synem.

Jak sám sebe vidíte jako člověka, jaký jste?
Budu-li mluvit o práci, jsem řádový člověk, ale je to jen pár let, kdy jsem pracoval ve velikém nepořádku. Možná v tom byla nějaká zvláštní romantická představa o umění. Postupem času jsem zjistil, že stav mého ateliéru je už opravdu neúnosný. Když se mi dnes nedaří, vím, že si mám uklidit. Myslím, že se to více či méně ukazuje i mimo ateliér.

Jaké jsou Vaše ambice jako umělce, co byste chtěl splnit, abyste se cítil spokojený?
Já jsem spokojený. Mohu se živit tím, co mě baví. Mám možnost na sobě pracovat, za to jsem hodně vděčný. Nějaké ambice nebo plány do budoucna mě nevzrušují, mám teď možnost řešit experiment s mozaikou, občas se jako bonus naskytne příležitost udělat úkrok stranou vedle věcí, které běžně maluji.

Remake -Chapadlo-adam-štech-czech-art-place-2013-olej-barvotisk-50x39cm
Remake Chapadlo, Adam Štech 2013

Pro potenciální zájemce, v jakých řádech se aktuálně Vaše díla prodávají?
Ve většině případů se to odvíjí od formátu. Cenu počítám podle takzvaného koeficientu, řádově jsou to desítky až stovky tisíc, dle formátu.

Kolik obrazů obvykle za rok vytvoříte? Nebo to záleží na Vaší momentální náladě, rozpoložení?
To se proměňuje, ale myslím si, že to bude mezi 20 a 40 obrazy ročně. V poslední době to jsou většinou formáty kolem 2 metrů.

Hitler-adam-štech-czech-art-place-180X200-oil-on-canvas-2013
Hitler, Adam Štech 2013

Zdroj obrázků: archiv Adama Štecha

O které Vaše obrazy je větší zájem, o větší díla nebo o ta menší?
Je pravda, že se větší obrazy prodávají hůře, protože se tak snadno nevejdou nad gauč. Ale já tento aspekt nemohu příliš zohledňovat. Kdybych musel přemýšlet o tom, co se prodá nebo jaký formát se nejvíce líbí, tak za chvíli bych nebyl schopen dělat vůbec nic. Takže maluji, co je pro mne v daný moment nejpřitažlivější. K menším formátům jsem se již delší dobu nedostal, ale věřím, že by mohlo být snadnější je prodávat.

Jaký obraz je Váš nejoblíbenější?
To se proměňuje, ale výjimečná série byla pro mne ta iniciační zátiší.

Autor: Jarmila Kacerlová
LinkedIn

Líbil se Vám rozhovor? Podpořte nás
Bankovní spojení: 1451980014/3030
Paypal