Jessie Loarn: Ženy jsou záhadné a komplikované a jejich tajemnost je přesně zdrojem mé inspirace

Do dnešního rozhovoru jsem si přizvala nadějnou ilustrátorku a návrhářku šperků Jessie Loarn. Její tvorba je velmi ženská, ženy znázorňuje jako mocné a nepředvídatelné čarodějky a šamanky. Co odpověděla na moje otázky?

c_small
Zdroj obrázku: archiv Jessie Loarn

Jaké je vaše umělecké vzdělání?
Vystudovala jsem střední školu reklamní tvorby a designu, kde jsem díky hodinám figurativní kresby měla možnost rozvinout se.

Můžete nám něco povědět o své umělecké dráze?
Stojím na jejím úplném začátku.

S ilustrací samotnou jsem začala někdy ve třinácti letech. Imaginární světy, postavy, příšery... to všechno se dralo ven a chtělo být ztvárněno. Ale až teď jsem našla odvahu a přestala kreslit do šuplíku.

Jak byste popsala svůj styl?
Ambivalentní, zaměřím-li se přímo na techniku a nebudu-li teď mluvit o obsahu. Precizní perokresba, kdy se mazlím s každou linkou, se snoubí se spontánním akvarelem, který si alespoň pod mýma rukama dělá, co chce. Ale taková jsem i já, dokonale protichůdná.

Kdy jste začala tvořit svá první umělecká díla?
Myslím, že jsem ještě nezačala. Moje obrazy jsou duševní zpověď, sebevyjádření a ukájení kreativního hladu. Za umělecké dílo je budu považovat až ve chvíli, kdy se při pohledu na ně budou diváci zastavovat a přemýšlet o jednotlivých symbolech v nich ukrytých… Nicméně kreslit jsem začala už jako dítě.

Co nebo kdo vás v  umění ovlivňuje, ať už v tradiční nebo digitální podobě? Máte nějakého oblíbeného umělce?
Vážím si každého umělce napříč staletími, ať už se jedná o fotografa, malíře, sochaře nebo architekta, fascinuje mě totiž samotný proces tvoření a všechno, co se kolem něj vznáší, od múz, nálad a podmínek, přes psychologii jednotlivce. Avšak skutečně olivněná si přijdu Williamem Waterhousem a Alfonsem Muchou. Ženská krása a mystičnost spojená s přírodou a ladnými linkami je jejich..a snad i můj společný rys.

DSC_0017_small
Zdroj obrázku: archiv Jessie Loarn

Co vás inspiruje?
Krása neuchopitelnosti všeho, co nás přesahuje. Krása pokroucených lidských myslí. Krása emocí zachycených v oku.

Ve vašich dílech se často objevují portréty tajemných žen, někdy až čarodějek. Co vás na tomto světě tak fascinuje? 
Každá žena je čarodějka, jen málokterá to o sobě ví :) Jedná se však o archetyp vyjadřující ženskou nepředvídatelnost a skrytou sílu. Jsme stvoření záhadná a komplikovaná a ta tajemnost je přesně zdrojem mé inspirace.

d_small
Zdroj obrázku: archiv Jessie Loarn

S jakými uměleckými materiály ráda pracujete a proč?
V tomto směru jsem poměrně plachá. Objevování nových technik je pro mě téměř mučení, protože nikdy nevím, jak to dopadne. Proto se upevňuji v tom, co je mi nejbližší. Perokresba a akvarel plus variace tuší. Někdy sáhnu po barvách a začnu klasicky malovat, ale tam se jedná spíš o arteterapii.

Občas ale zatoužím po vyrábění šperků či jiných doplňků. To většinou tehdy, kdy si vymyslím nějaký náhrdelník či náušnice k šatům, které pochopitelně nemohu nikde sehnat :)

Díky těmto touhám jsem začala spolupracovat se značkou Porcellain doll, pro které sem tam nějakou tu drobnost vyrobím.

f_small
Zdroj obrázku: archiv Jessie Loarn

Kombinujete digitální techniky s těmi tradičními? Pokud ano, z jakého důvodu?
Některé mé práce jsou čistě digitální, malba či ilustrace anebo kombinace médií, tradiční kresba plus počítačová grafika. Jako vystudovaný grafik jsem prakticky odkojená na Photoshopu, takže práce s digitálními médii je mi rutinou. Nicméně mě tato tvorba neuspokojuje. Její největší výhodou je usnadňování a šetření času. Nechce se vám kreslit barokní, ornamentální tapetu za vaši ilustraci? Stačí pár kliknutí a vše vypadá dokonale podle vašich představ...to je ale také důvod, proč mě tato práce odrazuje. Máte nekonečné množství pokusů a oprav, to vám tradiční tvorba nedovolí a pokud utrousíte inkoustovou kapku přímo doprostřed čela vaší rozkreslené krásky, nezbývá vám, než začít úplně od začátku. Víc si vážím takové práce.

Máte při tvorbě svůj proces? Jaký?
Mám celé galerie napěchované inspirací, kterou bych chtěla ztvárnit. Většinou se jedná o fotografie, motivy či jen nálady, ze kterých při práci vycházím. Když mám potřebu tvořit, jednoduše si vyberu ze svého panoptika obrázek, na který mám náladu a tím se inspiruji. Ráda se zaměřuji na detail... pohled v očích, šaty, účes.

Nejprve kreslím tužkou, poté použiji konturu technických per a nakonec vnesu do obrazu trochu akvarelového chaosu.

Na závěr, jaké jsou vaše umělecké plány v příštím roce a do budoucna?
Mým hlavním plánem je začít pořádně vystrkovat růžky a trochu se zviditelnit. Toho ukrývání bylo přeci jen už dost.

31.ledna proběhne v Olomouci má první vernisáž nesoucí název Dolores, věnovaná Nabokově Lolitě a potažmo všem Lolitkám, pro které je výstava koncipována. Ještě se rýsují další různě tématické výstavy, které zatím nejsou oficiální, takže o nich zatím nebudu mluvit.

Nicméně v hlavě mám několik projektů, které bych chtěla postupem času realizovat. Jednou z nich je cyklus “Šílené ženy”, kde bych se chtěla zaměřit na literární postavy, které přišly o rozum, například Shakespearova Ofélie, Madeline Usher z povídky od E.A. Poea, Alice z říše divů. Ve spolupráci s mým milovaným básníkem, jenž, vroucně doufám, dodá básně pod má díla.

e_small
Zdroj obrázku: archiv Jessie Loarn

Více informací na Facebooku MarMari
http://jevoma.wix.com/marketamarikova

Autor: Jarmila Kacerlová
LinkedIn

Líbil se Vám rozhovor? Podpořte nás
Bankovní spojení: 1451980014/3030
Paypal