Tereza Terra: Moje obrazy duše jsou příběhy...

Do dalšího rozhovoru jsem přizvala činorodou Terku. Má ráda dobrodružství, a tak i její život je plný dobrodružství. Věnuje se tanci s ohněm, koním, pracovala hodně s dětmi a s dospělými a učila je přirozenou komunikaci, ráda cestuje, miluje hudbu, kytaru, buben, piano... Věcí, které Terku inspirují, je opravdu mnoho. A já doufám, že její styl života a tvorba se stanou inspirací zase pro někoho dalšího.

Řekni nám prosím něco o sobě a o své umělecké dráze.
Kreslení, malování a různému tvoření se věnuji už od dětství, co si pamatuji. Nikdy jsem ale neměla dostatek trpělivosti na kresbu reálných záležitostí. Proto jsem vždy setrvávala ve hře s barvami a světech vlastní fantazie. Nikdy jsem nenavštěvovala žádné dlouhodobé kurzy, ani umělecké školy. Jedinou, ale za to silnou školou a inspirací je mi můj táta, který maloval už od dob, kdy jsem přicházela na svět.
Po střední zemědělské škole jsem byla už úplně rozhodnutá, že si chci budovat svou vlastní cestu, ale jasná podoba se stále ještě utvářela. Pár měsíců na vysoké pedagogické škole mi pomohlo si ujasnit, že moje další škola bude škola života. Ze školy jsem odešla a začala se věnovat malbě na textil, vytvořila jsem své první stránky, jezdila na trhy, zorganizovala jsem také pár menších přehlídek a výstav svých obrázků. Nedařilo se mi stále finančně a po pár letech jsem se rozhodla vše ukončit. Celý svůj dosavadní život jsem přestěhovala do krabic na půdu k přátelům a odletěla jsem na Nový Zéland. Téměř rok práce a cestování na Novém Zélandu a následně pár týdnů strávených v Indii mi přineslo mnoho. Někteří z nás možná k objevení toho, co mají v sobě už odedávna, nepotřebují na druhou stranu světa. Já ale miluji dobrodružství. A za tato rozhodnutí jsem vděčná a stále potkávám úžasné lidi, kteří jsou mi dobrými životními učiteli a podporují mě, abych na cestě svého tvoření zůstávala. Od letošního roku pracuji část měsíce jako pečovatelka v Anglii a druhou část měsíce tvořím úplně nový způsob života. Tak, jak jsem si to vždy přála. Není to jednoduché, ale stojí to za to. Stejně je to s mým kreslením a malováním. Postupně tvořím všechny své nápady, stále se učím, stále jsem ve vývoji. Letos chystám úplně nový vzhled svého webu, tvorbu sítotisku ve spolupráci s oděvní designérkou a švadlenou, mou kamarádkou Lindou Dedeciusovou. Také design tetování, bodypainting… Dlouhodobě se věnuji tvorbě vykládacích karet, ke kterým bude tvořit texty o výkladu karet Martina Rosemary, která s kartami dlouhodobě pracuje a také pořádá konstelace a semináře podporující ženskou podstatu v nás. Realizuji mnoho dlouhodobých projektů, ještě to nějaký čas potrvá, ale i to bude stát za to. Už ta cesta je cíl.

Inner-power-tereza-terra-czech-art-place
Inner Power
Zdroj obrázku: archiv Terezy


Jak ses dostala ke kreslení a malování?
Vždycky jsem milovala tvorbu a mimo jiné, když vyrůstáte v domě, kde stále voní barvy, tatínek nosí malířskou halenu a štětec za uchem, není to složité. :-)

Jak bys popsala svůj styl?
Můj styl…
Emoce příběhy a energie…
Inspirace, divokost a barvy…

Jsi zaměstnaná, nebo na volné noze? Co máš na své práci nejraději?
Letos poprvé v životě pracuji na oficiální pracovní úvazek jako pečovatelka v Anglii, což je velmi smysluplná a flexibilní práce. Pracuji čtrnáct dní v měsíci a dalších čtrnáct dní se věnuji svému rozvoji v ČR.
Na své práci mám nejraději, že mi dává finanční nezávislost, svobodný život a není to práce jen pro peníze, mám z ní pocit hlubšího uspokojení.

Čím jsi chtěla být, když jsi byla malá?
Myslím, že jsem nikdy nechtěla být žádným člověkem ze systému. Vždycky jsem chtěla být potetovaná jako indiánka, jezdit na koních, tvořit a tančit… Viděla jsem se v lidech, které jsem kolem sebe měla, takže mé vzory byly vždy velmi kreativní.

Co nebo kdo Tě v umění ovlivnil, ať už v tradiční, nebo digitální podobě? Máš nějakého oblíbeného umělce? Která umělecká díla Tě zaujala v poslední době?
Jak už bylo řečeno, ovlivnil mě můj tatínek, který nejen maluje obrazy, ale také ková nože, sochá, pracuje se dřevem… Je to zároveň moje odpověď na další otázku, co se týče oblíbeného umělce. Také velmi obdivuji tvorbu Josephine Wall. A velmi mě inspiruje a ovlivňuje hudební tvorba, v tom cítím obrazy. Několik let jsem tvořila převážně u muziky Maoka a v poslední době také například u Ludovica Einaudiho…
V poslední době mě zaujala malba Maorů na Novém Zélandu. Je velmi jednoduchá a spjatá s přírodou a příběhy. Cítím v tom hloubku.

Co Tě inspiruje?
Moje obrazy duše jsou příběhy. A tyto příběhy ve mně vzbuzuje právě Terra – neboli země (latinsky, portugalsky…) ve své kráse, úplnosti a jedinečnosti, společně se všemi barvami, zvířaty, lesy a horami, mořem a v neposlední řadě také lidmi. Kdo je Terra? Terra neboli naše krásná Země je pro mne nevyčerpatelným zdrojem inspirace. Právě tak, jako moje emoce, vnitřní procesy a změny... Vývoj života. Láska.
Za to vše děkuji… Lidem, kteří mým životem pouze projdou a přinesou něco nového, i těm, kteří zůstávají a inspiraci prohlubují. I sama sobě, za to, že jdu stále po této cestě, která je plná inspirace. Věnuji se tanci s ohněm a od malička koním, pracovala jsem hodně s dětmi a s dospělými a učila přirozenou komunikaci. Všechno je spolu úzce spojené.. další inspirací je moje láska k hudbě, hraní na kytaru, buben, piano, masírování...

czechartplace-tereza-terra-kresba-1-small
Bůh dlí ve mně jako já
Zdroj obrázku: archiv Terezy


Co bys vzkázala všem (začínajícím) umělcům?
Když jsi svůj, tak jsi dar ostatním.
Právě proto, že v tom najdeš opravdovost, sílu tvořit a učit se, protože věřím, že talent není všechno. Slovo talent pro mě znamená lásku k tvorbě. A to stačí, pokud chceš kreslit či tvořit pro sebe. Ale můj táta mi řekl něco, co mě vede po téhle cestě už dlouhou dobu. Pokud chceš lidem vyprávět příběhy a chceš, aby Ti rozuměli, musíš se naučit vyprávět je srozumitelným jazykem. A to stojí opravdu hodně úsilí a energie. Disciplínu a trpělivost, které my umělci nemíváme zrovna mnoho. :-) Ale už ta cesta je cíl.

S jakými uměleckými materiály ráda pracuješ a proč?
Hodně pracuji s jednoduchostí. Papír, tužka a akvarelové pastelky. Protože opravdu hodně cestuju a tohle je pro mě nejpraktičtější cesta k tomu, jak mít možnost tvořit opravdu kdekoliv a kdykoliv. Na letišti, u koní, v jurtě i v anglické domácnosti ve chvilkách volna…
Miluju ale práci se štětcem a barvami na různé materiály. Když se mi podaří vytvořit pro to podmínky. Dlouho jsem malovala na textil, šaty, ubrusy, oblečení… Ale také obrazy či malby na zeď.
Kapitola sama o sobě je malba na lidské tělo neboli bodypainting. Letos se tomu teprve začínám víc věnovat a vede mě to sem už dlouho. Je to úzce spjato s mojí vášní pro symboliku rituálu tetování. Pomalovala jsem také hodně dětských obličejů na různých akcích… Baví mě různorodost a nové věci…

Kombinuješ digitální techniky s těmi tradičními? Pokud ano, z jakého důvodu?
S počítačem pracuji nerada, takže pouze jako scan obrázků do počítače. Uvažuji ale o tom, že kvůli tvorbě návrhů na sítotisk začnu používat počítač víc. Jednoznačně ale preferuji tvořit rukama.

Máš při tvorbě svůj proces? Jaký?
Proces… :-) Ano. Pustím si hudbu, která se dotýká mého srdce, a zaměřuji se na to, co se v něm odehrává. Pak se soustředím na to, aby tohle spojení proběhlo i s rukou a přes ruku a tužku na papír. Je to způsob meditace. Takzvaná pravidla meditace jsou tu velmi důležitá. Je potřeba vyprázdnit svoji mysl, dýchat hluboce a volně a uvolnit se celkově. Jinak se spojení až na papír nevydaří zprůchodnit. Prostě se na malování vždy ladím tak, jako si ladíme hudební nástroje… Někdy je to tak silný proces, že je těžké z mých světů, do kterých se s tužkou či štětcem dostávám snáz, vracet zpátky do reality, kterou sdílím s ostatními… V průběhu kreslení či malování mi přijde pozvolna i téma obrazu a příběh… Někdy vím téma předem a vidím nosný obrázek, ten si najdu někde kolem sebe – v jiném obrazu či na internetu – a slouží mi jako model při kreslení. Pozoruji ho, učím se, jak ho kreslit – třeba v případě tančící ženy potřebuji znát pozici těla. Kresba reality je pro mě nyní velkou výzvou.

czechartplace-tereza-terra-kresba-2
Svoboda v propojení
Zdroj obrázku: archiv Terezy


Terko, můžeš nám říci více o svých posledních projektech? Jaké tvorbě se věnuješ nyní? Jaké byly Tvoje nejzajímavější projekty?
Malba na oblečení, malba na dětské tváře na různých akcích. Také jsem se podílela na seminářích Ženy ženám, pro náš vnitřní rozvoj, tam jsem měla celý blok o tvoření, který zahrnoval povídání společně s paní Pokornou z Českých Budějovic. Téma bylo naše krása jako taková, ne ta, kterou nám ukazují média a společnost. Následně jsem vedla praktickou část, kde jsem pomáhala ženám napojit se na své vnitřní vedení a pochopit, že tvořit může každý z nás, jen musí najít svůj způsob, jak se se sebou spojit. Malovaly jsme na trička, která si ženy odnesly s sebou domů jako připomínku. To byl moc krásný projekt. Také jsem podobným způsobem pracovala s dětmi na dětských táborech, které jsme vedly s maminkou. Tam jsme se s dětmi zaměřovali na to, že to, co nakreslíme či vytvoříme, nikdy není špatně. Je to náš způsob vyjádření a jen jsem jim ukazovala cestu, jak malovat víc s citem a hledat cestu kudy dál, když máme pocit, že jsme obrázek zkazili. Také jsme malovali na trička. Zajímavý projekt s dětmi byl malování ve skupinách. Respektovat toho druhého, ale nebát se projevit svůj vlastní názor a skutečně se projevit tím, že se zapojíme do celkové malby. Vznikly překrásné výtvory, velmi ráda pracuji jak s dospělými, tak s dětmi. Musím ale říct, že s dětmi mě to baví nejvíc. Jsou otevřené.
Letos jsem vstoupila do výcviku průvodce na cestě v experimentálním centru Zdebořice, věřím, že to mě také velmi ovlivní v mojí tvorbě. Směřuji to k větší spolupráci s lidmi. To mi chybí a naplňuje mě to.

czechartplace-tereza-terra-kresba-3
Zdroj obrázku: archiv Terezy


Jaké jsou Tvé plány do budoucna?
Žít a být šťastná. ;)

Autor: Jarmila Kacerlová
LinkedIn

English version: Pictures of my soul are stories

Líbil se Vám rozhovor? Podpořte nás
Bankovní spojení: 1451980014/3030
Paypal