Veronika Manukjan: Má díla jsou plná optimismu, barev, exotiky a energie

Se sympatickou Veronikou jsme se potkaly jedno dubnové odpoledne v kavárně v OD Kotva na Náměstí Republiky. Nad šálkem kávy jsme si povídaly o jejích uměleckých začátcích a také o tom, proč ráda maluje živými barvami a v geometrických tvarech, nebo o tom, co nebo kdo ji v umění ovlivnil. Veronika je velmi radostný a pozitivní člověk a stejnou energii přenáší i na své obrazy.

veronika_manukjan
Fotografie: Jarmila Kacerlová

Řekněte nám prosím něco o sobě a o své umělecké dráze.
Maluji celý svůj život. Od dětství jsem měla potřebu něco tvořit, malovat, přenášet okolní svět a barvy svým pohledem na plátno. Živit se uměním a vlastnit uměleckou galerii byl můj dětský sen. Tento sen se mi později splnil díky tchánovi z Arménie, který vlastní 2 pražské galerie, kde jsem mohla vystavovat a prodávat svá díla (www.gagikgallery.com).

Jste umělec – samouk, nebo máte formální umělecké vzdělání?
Vystudovala jsem vyšší grafickou školu zaměřenou na multimédia, kde jsme studovali malbu, grafiku, fotografii, scenáristiku, tvořili jsme filmy jak hrané, tak animované. Byla to výborná zkušenost a start mojí profese. Malování miluji, ale živí mě především mé grafické studio, kde máme již mnoho stálých klientů a neustále se spolu s nimi i my rozvíjíme. Malování je můj koníček, kterým trávím volný čas, díky kterému se mohu svobodně vyjádřit a který mě vnitřně naplňuje a obohacuje.

obrazy_veronika_manukjan_05Touch100x100
Zdroj obrázku: archiv
Veroniky Manukjan

Jak byste popsala svůj styl?
Říkám tomu mozaikové umění, malbu ohraničuji, skládám, používám většinou výrazné a kontrastní barvy, líbí se mi, když má obraz energii, život a náboj. Nemám ráda negativní umění, morbidní, depresivní. Má díla jsou plná optimismu, barev, exotiky a energie, kterou chci přenést na lidi. Spousta současných umělců se snaží veřejnost nějak šokovat a ztvárňuje svět negativní, šedivý, morbidní, zlo okolo atd.… protože celý svět a média jsou plné negativních zpráv, mně se to ale nelíbí, mám ráda život, pohlížím na něj pozitivně a chci tuto energii a radost přenášet dál, tím víc, čím více je ten svět kolo nás negativní a často i zlý.

obrazy_veronika_manukjan_IMG_4470fcb
Zdroj obrázku: archiv
Veroniky Manukjan

Co se Vám na této práci nejvíce líbí?
Malba pro mne není práce, je to můj koníček a hlavně i potřeba. Naplňuje mě přenášet svoje vize a pocity na plátno, a předávat tak něco ze sebe okolnímu světu a lidem. Vím, že lidé, kteří si moje obrazy kupují, budou podobní jako já, mají rádi život a pestrost a můj obraz jim přinese i radost a energii.

Co nebo kdo Vás v umění ovlivnil, ať už v tradiční, nebo digitální podobě? Máte nějakého oblíbeného umělce? Která umělecká díla vás zaujala v poslední době?
Líbí se mi styl Salvatora Dalí, Picassa, Van Gogha kvůli barvám, Delaunaye, nyní jsem i byla v Londýně na výstavě Sonii Delaunay a velice to na mě zapůsobilo a rozhodně inspirovalo k další tvorbě. Dále mne ovlivňuje latinská hudba, hudba celkově, móda, interiéry, přátelé, nové zážitky, cestování, inspiraci vidím všude kolem sebe…

obrazy_veronika_manukjan_IMG_4409-1
Zdroj obrázku: archiv
Veroniky Manukjan

S jakými uměleckými materiály ráda pracujete a proč?
Nejčastěji maluji olejem na plátno, občas používám doplňkové ozdobné materiály jako například plátky zlata, někdy maluji i akvarelem a chtěla bych se více věnovat linorytu a sítotisku.

Co byste doporučila všem začínajícím umělcům?
Malujte podle svého srdce, najděte si svůj styl, nekopírujte nikoho. Buďte sví, žijte život naplno, jak to cítíte, a to se pak promítne i do Vaší tvorby.

Máte při tvorbě svůj proces? Jaký?
Nejprve začínám skicou, poté přichází na řadu můj netradiční proces, kdy začínám malbou popředí, následně tvořím hlavní motiv a obrysy, které následně vyplňuji. Poté následuje 2. vrstva a stíny.

Jaké Vaše dílo mělo největší úspěch?
Velký úspěch sklidila malba Woman Dream – ta se dočkala 3 barevných modifikací. Úspěch měla i malba Jaguár – tu jsem vytvořila ve 2 barevných verzích a oblíbené jsou také malby žen. Maluji v sériích, kdy často použiji v modifikované verzi jeden motiv v různých barvách, formátech a náladách. Vždy to znázorňuje jednotlivá období mého života.

obrazy_veronika_manukjan_IMG_4416-1
Zdroj obrázku: archiv
Veroniky Manukjan

Jaké jsou Vaše plány v tomto roce a do budoucna?
Nyní připravuji obrazy na výstavu, kterou bych chtěla uskutečnit do 2 let. Z toho důvodu hledám vhodné výstavní prostory. Nyní si mé obrazy můžete prohlédnout v mé internetové galerii www.manukjan-gallery.com

Autor: Jarmila Kacerlová
LinkedIn

Líbil se Vám rozhovor? Podpořte nás
Bankovní spojení: 1451980014/3030
Paypal