Art For Life

Umění použité jako nástroj pomoci lidem, kteří to skutečně potřebují, je umění s velkým U. Skupina umělců a lidí, kteří se rozhodli věnovat svoje díla a svůj čas projektu Art for life jsou hodni obdivu. Pořádají prodejní výstavy, dražby uměleckých děl, kulturní akce a vydávají charitativní kalendář s fotografiemi významných českých osobností vždy na originalní témata. Art For Life se věnuje i vlastní preventivní a osvětové činnosti a podporuje AIDS centrum Nemocnice na Bulovce. Uplynulých sedm ročníků vyneslo přes jeden a půl miliónů korun. Do fronty hlavních prodejních uměleckých děl se již několik let řadí nemalý zástup malířských a fotografických skvostů. Nedávná prodejní venisáž proběhla na konci října 2014 v Galerii Karlín Studios / Křižíkova 34 a byla nabitá jmény českých výtvarníků a mladých nadějných umělců. Jak jinak - byla opět úspěšná! Svou tvorbou letos přispělo okolo 40 autorů, například Jiří David, Josef Bolf, Tomáš Němec nebo Jan Poupě. V nabídce bylo přes 50 prodejních položek a jejich vyvolávací ceny jsou cca třetinové oproti cenám prodejním. Začíná se klasicky dražit od těch nejnižších vyvolávacích cen a postupně se přechází až k nejdražším dílům. Dražba se tak stává velmi napínavou podívanou a o některé položky se doslova bojuje. Prodejem uměleckých děl na pomoc proti AIDS tentokrát akce vynesla 135.400 CZK.

Aktuálně, dne 11. listopadu 2014 se uskutečnil křest nového očekávaného kalendáře PARADISE 2015 a to opět současně s jeho dražbou. Peníze z jeho prodeje se plánují využít na celorepublikovou kampaň v boji proti HIV/AIDS v roce 2015.

Jedna z výrazných vedoucích osobností projektu je spoluzakladatel Martin Kámen.

Narozen v roce 1982, český umělec, performer a hlavně fotograf. Vystudoval Akademii výtvarných umění v Praze, obor NEW MEDIA ART (2008). Fotografii se věnuje více než 15 let. Ve své práci se zaměřuje především na komponované umělecké fotografie a mužské akty. Má za sebou velké množství samostatných výstav v ČR i zahraničí. Jeho díla můžeme obdivovat ve spoustě významných institucí jako je například: Národní galerie v Praze, Goethe-Institut Los Angeles, Nadace Jana a Medy Mládkových a dalších veřejných i soukromých sbírkách.

Působí také jako kurátor. V roce 2008 zakládal v Praze galerii The Chemistry gallery, od roku 2009 je art directorem galerie v design hotelu The ICON. Kromě fotografie v minulosti tvořil například také kostýmní návrhy či byl spolutvůrcem pořadu České televize "Q" jako režisér, scénarista a moderátor. Angažuje se i dalších sférách umělecké tvořivosti, například zastával roli režiséra, scénáristy a uměleckého supervizora na art show, výstavě obrazů, módní show a dražbě ve prospěch Nadace Taťány Kuchařové – Krása pomoci.

Osoba s velice svérázným stylem fotografie, se kterou se člověk nesetkává každý den. Občas dost provokativní, pestré a nápadité pohledy na různá témata, kde se často odvážným způsobem prolíná historie se současností.

Na osobní dojem působí Martin Kámen na jednu stranu jako éterická a křehká osoba, která mluví spíš tišším tónem, na druhou z něho sálá obrovská síla a temperament. Jeho smysl pro maximální estetiku nezapře svým vždy a stále dokonale vyladěným, originálním a módním outfitem. Sálá z něj síla, tvořivost a velký potenciál se stát jedním z nejsilnějších osob české foto scény. Kromě fotografie, kterou zvládá na výbornou, se věnuje scénografii, kostýmnímu návrhářství, zpěvu a kresbě. Jeho barvitý hlas jste mohli například slyšet v kabaretu Ester Kočičkové. Žije a tvoří v Praze. Kdo hledá ve fotgrafii nápad, odvahu a pořádou dávku originality zaměřenou na detail, si jeho tvorbu musí zakonitě oblíbit.

Vybrané výstavy:

V roce 2014:
Temné hlubiny štěstí / Galerie Orlovna / Kroměříž / 20.5. - 15.6.

V roce 2013:
Temné hlubiny štěstí / Novoměstská radnice / 7.5 - 16.6.
Delikates / samostatná výstava / Praha - Boudoir / 17.6.  - 31.8.
SMRTIHLAV / samostatná výstava / Praha - Galerie FotoGrafic / 18.09 - 21.10.
Fanatique Art Show / Říčany - galerie Kotelna / listopad

Autor: marmar

martin_kamen_sleeping_beautymartin_kamen_platonmartin_kamen_zatisi_s_papayoumartin_kamen_salomemartin_kamen_dante
Zdroj fotografií: archiv Martina Kámena