Pouliční umělec Jan Kaláb

image001

image002Zdroj fotografií: archiv Jana Kalába

MgA. Jan Kaláb (1978)

Málokdo z nás na pražských ulicích či v médiích nenarazil na "pouličního umělce" Jana Kalába.

Mistr barevných děl je český výtvarník věnující se graffiti, street artu, mural artu a public artu. Jeho první randez-vous se sprejem měl v roce 1993 a o rok později namaloval svůj první panel. Je tvůrcem historicky prvního 3D graffiti na světě!

Vystudoval Akademii výtvarných umění v Praze (ateliér kresby prof. Jitky Svobodové). Účastnil se soutěže 1st Biennial Graffiti Fine Art, MUBE (São Paulo, Brazílie) a v roce 2010 obdržel Cenu UniCredit Bank „ART PRAGUE Young Award“.

Je jedním z iniciátorů a spoluzakladatelů občanského sdružení a centra mladého umění „Trafačka“, kde se podílí na výstavách a organizacích zde situovaných akcí. O zmíněném prostoru vznikl v roce 2011 celovečerní dokumentární film ,,Trafačka – Chrám svobody", kde je jednou z hlavních postav. Jeho díla můžeme nejčastěji potkat jako velkoplošné obrazy na veřejných budovách. Barevně dokreslované popraskané chodníky a vozovky využívá jako nekončící prostor k vlastnímu vyjádření, kterým souběžně proveseluje zašedlé pražské ulice či různé 3D instalace a aplikace zdobící město.

Dům na Praze 10 v Mrštíkově ulici dostal od výtvarníka nový kabát ve formě velkoplošné venkovní malby. Tento projekt podpořila městská část Prahy 10, která se překvapivě k projektům tohoto ražení staví více než pozitivně.

Jedním z jeho známých a ústředních motivů je v posledních letech kruh a jeho variace, který nalezl spousty obdivovatelů jak v ČR, tak v zahraničí. Se svojí tvorbou procestoval půlku světa a jeho práci můžeme nalézt kromě Evropy například v Číně, Brazílii a Indonésii. Na cestách soustřeďuje svojí činnost hlavně na malby a trojrozměrné obrazy, které za sebou na navštívených místech zanechává.

Dle jeho slov má slabost pro protiklady, které se snaží ve svých dílech všemožně propojovat. Velice si cení toho, že mohl malířské plátno vyměnit za ulice a zdi měst, kde není limitovaný bílou plochou a vidí zde větší přirozenost při ztvárnění jeho vlastního sdělení. Dovoluji si citovat: ,,Když tvořím ve městě, je z čeho vyjít a čeho se chytnout – rohu, praskliny na zdi, barvy střechy, všechno jsou to záznamy doby".

Samostatné výstavy:

2014            

Around the Point, HIC Galerie, Buenos Aires, Argentina

Art in Public, 103 Allen street, New York

ART IN PUBLIC, NYC 2014

Vernisáž OBRAZŮ 13. 11.- 16. 11. 2014, Ulice Šmeralova 6, Praha 7

2013

Jan Kaláb: Point / Děravé plány, The Chemistry Gallery III, Praha – Holešovice

Od bodu ke kruhu a zpátky, Galerie Obecního domu, Opava, ČR

Salut, H'art Gallery, Bukurešť, Rumunsko

2012

Street smart, Kulturhuset, Stockholm, Švédsko

Městem posedlí, GHMP – Městská knihovna, Praha, Česká republika

Tři z Trafačky, Galerie moderního umění, Roudnice nad Labem, Česká republika

2011

KALÁB 33 - Křížení planet aneb Jan Kaláb malířem, Trafačka (Trafo Galerie), Praha (Prague)

autor: marmar